Gergely Naptár Bevezetése Magyarországon

A reformer pápa ekkor január 1-jét, Krisztus körülmetélésének vélt napját jelölte ki évkezdő napnak. A naptárreformot először csak a katolikus országokban vezették be, Magyarországon 1588-ban, Németországban párhuzamosan volt a XVII. század közepéig használatban a régi és az új rendszer, így Németországban, Dániában, Svédországban végül 1700 körül fogadták el végleg. Míg Skócia már 1600-ban áttért a Gergely-naptár használatára, a protestáns országok "pápista ármányt" gyanítottak, így Nagy-Britannia csak 1752-ben tért át erre az időszámításra. Oroszország, illetve a Szovjetunió 1918. január 31-én vette át a Gergely-naptárt, amikor 13 nap eltérés mutatkozott a Julián-naptár és a Föld mozgása között, ezért került az 1917. évi nagy októberi szocialista forradalom évfordulója november 7-re. Japán 1873-ban, Kína 1912-ben tért át a Gergely-naptárra, utolsó európai országként 1923-ban Görögország vette át a Gergely-naptárt. Felhasznált irodalom: Rubicon folyóirat

Magyarul

Tudta-e? Magyarország 1587. október 21-én tért át a Gergely naptár használatára | Magyarország Bíróságai

Akkor a naptárt kellett előre igazítani 10 nappal. Bármennyire is ésszerű, a csillagászat akkori eredményeit figyelembe vevő elvek alapján tervezték a Gergely-féle naptárt, a reform hátterében is egy vallási szempont állt: a húsvét változó naptári helyének évenkénti pontos megállapítása. A húsvét ugyanis rendhagyó szerepet töltött be abban a naptárban, amelyet a római birodalom romjain keletkező új európai államok a klasszikus örökségből átvettek. A zsidó hagyomány holdnaptára szerint a tavaszi napéjegyenlőség közelébe eső holdtöltekor ülték meg ezt az ünnepet. A kereszténység ezt új tartalommal töltötte meg, mint Krisztus feltámadásának napját, de a naptári helyét többé-kevésbé a zsidó szokásokhoz igazodva állapították meg. A különféle keresztény közösségekben más és más gyakorlat alakult ki, míg végre az első niceai zsinat 325-ben egységes rendelkezést hozott: a húsvétot a tavaszi napéjegyenlőség utáni holdtöltére következő első vasárnapon kell megünnepelni. E szabálynak megvolt az a nagy előnye, hogy évszázadokre előre meg lehetett határozni a húsvét naptári helyét.

Október 15: A Gergely-naptár bevezetésének napja | Magyar Kurír - katolikus hírportál

gergely naptár bevezetese magyarországon

• 1545-ben a tridenti zsinat hatalmazta fel V. Pál pápát a naptárreform kidolgozására, a munkálatok 1582-re fejeződtek be. • Az 1577-re elkészített tervet a reformot kidolgozó bizottság a korszak neves csillagászaival és matematikusaival véleményezeztette, akik tovább pontosították a kalendárium-tervezetet. Közülük a legnevesebb Alysius Lilius calabriai doktor, filozófus és asztronómus volt. • A naptár első nyomtatott változata Vincenzo Accolti kiadásában látott napvilágot Rómában, pápai engedéllyel. • A Gergely-naptár bevezetésének eredeti célja a Julianus-naptár korrekciója volt, amely évente 0, 0075 nappal rövidítette le a korábban is 365 napos évet, hogy jobban hozzáigazítsa a napéjegyenlőséghez. • Az új naptár bevezetésével 1582. október 4-ét 1582. október 15-e követte a korábbi 13 évszázad alatt bekövetkezett csúszások korrekciója érdekében. • A reform megváltoztatta a szökőévek számolásának napját. Egy év átlagos hossza 365, 2425 nap lett, amely megközelítőleg azonos volt a Föld Nap körüli keringésének idejével, amely 365.

  1. Tini | Szüzek és fiatal lányok
  2. Elköltöztek az Index Fórum Adok-Veszek topikjai - FotóSarok Blog
  3. Kártérítési eljárás folyamata
  4. Egyszerű sós sütik
  5. Kiadó ház
  6. Dr szalai tamás kardiológus day
  7. Október 15: A Gergely-naptár bevezetésének napja | Magyar Kurír - katolikus hírportál
  8. Automatizálási technikus képzés
  9. Kell e adt fizetni eladott ingatlan után banking
  10. Szent istván kórház urológiai szakrendelés
  11. A boszorkányok elveszett könyve 1. Évad Online - dmdamedia.hu
  12. Fekete szezámmag hol kapható em