Szent Lipót Templom | Kétszázötven Éves A Budafok-Belvárosi Szent Lipót-Plébániatemplom | Magyar Kurír - Katolikus Hírportál

Templom építési engedélyért folyamodtak kegyurukhoz, aki ekkor Mária Terézia volt, mivel Savoyai Jenő halála után birtoka visszaszállt az uralkodóra. Az engedélyt Mária Terézia megadta, ám kikötötte, hogy a templomot Szent Lipót, Ausztria védőszentje tiszteletére szenteljék fel. Az uralkodó jelentős anyagi támogatása mellett 1753 -ban megkezdődött az építkezés és 1755 kora őszén már át is adták, a kis fatornyos templomot, melynek sem építőjét, sem kivitelezőjét nem ismerjük. A templom berendezései lassan, még ezután készültek, azonban felszentelésekor már a templomban volt Mária Terézia két jelentős ajándéka, a vörös márvány oltár, és a nagyméretű, Szent Lipót megdicsőülését ábrázoló oltárkép, Bartholomeus Altomonte alkotása. Mire a berendezések elkészültek, a templom újra kicsi lett. A bővítésre az engedélyt ezúttal már Albert – Albertfalva névadója – szász-tescheni herceg, Mária Terézia (addigra elhunyt) Krisztina lányának a férje, mint a birtokok örököse, egyidejű anyagi támogatása mellett, adta meg.

Szent Lipót Plébánia - ünnepi miserend - Programok: Budafok-Tétény

A szentsír fülke jobb és bal oldalán lépcső vezet fel az emlékhelyhez. A Kálváriát azóta többször restaurálták. A Kálvária látványos kör alakú terasza igazából csak a légi felvételen tűnik fel, ott állva előtte, én nem érzékeltem.

Az oltárkép Szent Lipótot ábrázolja, valószínűleg Bartholomeus Altomonte festménye. Szent Lipót (IV. Leopold) 1075 körül született Gars-ban, 1136-ban vadászbalesetben halt meg. Ausztria fővédőszentje. Hasonlóan szent István királyunkhoz ő is templomokat, kolostorokat épített, egyházat szervezett. Mire a berendezéssel elkészültek a település ismét kinőtte a templomot. A szentély érintetlenül hagyásával a teljes főhajót elbontották és egy jelentősen nagyobbat építettek a helyére. Ugyancsak ekkor készült el a ma is látható késő barokk stílusú torony, mely a tetején található középkori eredetű kovácsoltvas kereszttel együtt 42 méter magas. A toronyban egy nagy öreg, több mint 200 éves, 320 kg-os, és három 85 éves kisebb harang lakik. A későbbiekben két oldalkápolnát építettek a templomhoz. Az északi oldalon 1859-ben, a déli oldalon 1896-ban készült el. Ekkor a templomot újból felszentelték. A XX. század elején a templom új orgonát vásárolt és elkészültek a színes üvegablakai is. Sajnos az 1929-es csepeli lőszergyári robbanáskor az üvegablakok jelentős része megsemmisült.

szent janos

Matthias templom budapest

A templom felszentelésekor még nem volt oltárképe. Az első oltárképet az 1751-ben Promontorra kerülő kapucinus atya szerezte be a névadó apostolokról. Ennek később nyoma veszett. A kápolnát 1831-ben teljesen felújították, új födémet kapott és ekkor épült meg a ma is látható torony. Szentélyében a felszenteléskor egy egyszerű monolit kőtömb volt az oltár, melyet 1831-ben cseréltek le a ma is láthatóra. Sétánk során a belsejéről csak a kulcslukon át nyerhettünk valamely képet: És most teljes zavarba jöttem, mivel hallottam a kápolna fő nevezetességét képező kegyképről, amit még az ide érkező német telepesek hoztak magukkal, s az oltáron helyezték el. Utána kerestem ennek is, és íme mit adott ki az internet: A leírt történet hozzá ugyanaz, amit a templomi vezetés során a Segítő Szűz Mária oltáránál hallottunk. Minden esetre ez a Madonna és gyermeke kép már sokkal bájosabb, mint a korábban ilyenként bemutatott. Én a kép alapján lehetségesnek tartom, hogy a plébániatemplomban látható képnek alapjául éppen ez a másolat szolgált, s ennyi áttétel már kellően eltávolította az eredetitől.

szent flórián

A vörös márvány fôoltár és a Szent Lipótot ábrázoló oltárkép (valószínûleg Bartholomeus Altomonte festménye) Mária Terézia ajándéka. A szószék rokokó, eredete ismeretlen. Az északi oldalkápolna Pieta szoborcsoportját Lechner Erzsébet a budai trinitáriusok templomából vásárolta meg a rend feloszlatásakor a templom számára. A Segítô Szûz Mária oltár, a hajó szentély felôli bal oldalán, Andreas Kentzel pesti polgár ajándéka. 1991-ben itt helyezték el a II. világháború magyar áldozatainak emlékére az elsô magyar honvédereklyét. Minden esztendôben, halottak napja alkalmából országos megemlékezés színhelye. A templom elsô orgonáját 1764-ben kapta, a jelenlegit 1904-ben a Rieger cég készítette. A templom teljes külsô és belsô felújítására 1994–97 között került sor. A templom az 1997. évi LIV. törvény alapján 15 809. törzsszám alatt II. kategóriába sorolt mûemlék. A plébániához tartozik az 1831-ben épült Péter-Pál kápolna, mely 15 815. törzsszám alatt a mûemléki nyilvántartásban szerepel. A plébánia az 1993-as egyházmegyei határrendezés során került a székesfehérvári egyházmegyétôl az esztergom-budapesti fôegyházmegyéhez.

A Szent Lipót templom – Szent Lipót plébánia

  • Kétszázötven éves a Budafok-belvárosi Szent Lipót-plébániatemplom | Magyar Kurír - katolikus hírportál
  • Lakatos katalin szenzomotoros szemléletű vizsgálatok
  • Cigi leszokás tippek
  • Miért indul melegen nehezen a dízelmotor? - Autó tesztek - Tesztelok.hu
  • Step up 2 teljes film magyarul videa
  • Eladó házak Csongrád - ingatlan.com

Szent Lipót plébánia – Budafok – Belváros Bízunk benne, hogy hamar megtalálja a keresett információt! Kérjük, mondjon el egy fohászt közösségünkért! Jézus, Isten Fia! Te hívod a megkeresztelteket, hogy "evezzenek a mélyre", bejárva az életszentség útját. Szítsd fel szívünkben a vágyat, hogy a Te szereteted hatalmának tanúi legyünk a világban! Tölts el Lelked ajándékaival, hogy egyre inkább hasonuljunk hozzád, és Téged jeleníthessünk meg a világban! Ámen.

szent patrik

Shaolin templom

Vallásos nevelésben és igen kemény erkölcsök mentén nevelkedett. Még több információ templomunk védőszentjéről… Hittanok PLÉBÁNIAI HITOKTATÁS A 2019 -2020-AS TANÉVBEN

Időpont: 2017-12-24 08:00 Helyszín: Szent Lipót Plébánia, 1221 Budapest, Plébánia utca 2.

Innen, a templom mellől indul a stációkkal az út a helyi Kálvária szoborcsoportjához. Budafokon az első említés Kálváriáról egy 1796-os iratban történik. Ez három vörösfenyő keresztből állt, melyre festett fémlemezből szegezték fel Krisztus és a két lator alakját. A templom feletti Schwarzbergről (Fekete hegy) a keresztek messzire látszottak, a dunai hajósok is tájékozódtak utána. Ettől kezdve a hely Kálvária hegyként szerepel. A község innentől a keresztúti körmeneteket a Péter-Pál kápolnától a Kálvária hegyre való felvonulással tartotta. 1808-ban aztán lebontották az egyszerű Kálváriát s megépült a lényegében ma is látható, rózsaszínű márványkeresztekből, faragott alakokkal készült és további három szoborból (Mária, Mária Magdolna és János) álló szoborcsoport. Valamikor és ismeretlen okból a korpuszokat kemény mészkő szobrokkal váltották fel, s a térséget a helyi mészkőből épült balusztráddal vették körül. A Kálvária térség alatti kis üregét kitágították és kialakították benne a szentsír fülkét.

Alapterülete: 550 m2, az istentiszteleti tér: 330 m2.