Haraszt Hegyi Tanösvény

Gyalogtúrák, kerékpáros utak történelmi várak, halban és vadban gazdag vizek és erdők, borturizmus, kulturális és gasztronómiai rendezvények kínálnak sokszínű programot az idelátogatóknak. Kata Apartman Vendégszállás A szállás cégeknek, magánszemélyeknek, kirándulni, pihenni vágyóknak rövid hétvégére, akár 1-éjszakára is rendelkezésre áll.

Haraszt-hegyi tanösvény térkép

A cserjék között megtaláljuk a cserszömörcét, a húsos somot, a fanyarkát és a galagonyát. A szurdokerdőben barátcinege, citromsármány és a füzikék éneke hallható. Hosszabb-rövidebb keresgélés után a bokrokban megpillanthatjuk a feketerigó fűszálakból, az alacsonyabb fák ágain pedig az őszapó mohából és zuzmóból épített fészkét. Félúton, a Kőlik-völgy feletti sziklás gyepterületről lélegzetelállító kilátás fogad a Vértes törmelékes lejtőkkel és völgyekkel tagolt felszínére, Csákvárra, a Zámolyi-medence alföldi tájat idéző síkságára, valamint tiszta időben a Velencei-hegységre. Itt újabb, az erdős növénytársulásoktól eltérő élőhelyekkel ismerkedhetünk meg. A nyílt dolomit sziklagyep a déli lejtők pionír növénytársulása. Őszapó Jellemzője, hogy növényzete csak kis felületet borít, és nem záródik teljesen. Jellegzetes növényfajai a deres csenkesz, az ezüstvirág, a napvirág, a magyar gurgolya és az István király-szegfű, valamint a február végétől virágzó kövér daravirág. A talaj mélyülésével a gyep is záródik, és kialakul a sziklafüves lejtősztyep, melyben gyakori a délvidéki árvalányhaj és a lappangó sás, tömeges az élesmosófű.

A Vértesi Natúrpark igen látványos, 3, 5 km hosszú körútvonala a Dunántúli-középhegység egyik szubmediterrán szigetének bemutatására vállalkozik. Hét állomásán a Déli-Vértes dolomithegyének, a Haraszt-hegynek erősen szabdalt felszínén, változó klímaviszonyain és különböző talajtípusain kialakult, a szélsőséges viszonyokhoz alkalmazkodott, ritka fajokban bővelkedő növényzettel és állatvilággal, valamint a földtani érdekességekkel ismerkedhetünk meg. A fás szárú növényzetet főként cserjék és alacsonyabb növésű fák képviselik. Köztük botanikai nevezetesség a kelet-mediterrán elterjedésű, alacsony termetű keleti gyertyán, melynek egyetlen érintetlen állapotú, természetes hazai előfordulása itt található. A szárazság kedvelő, molyhostölgyes erdő fái alacsonyak, lombjuk ritka, ezért a nyáron is napfényes aljnövényzetben szebbnél szebb virágok pompáznak. Ilyen az erős illatú nagyezerjófű és a macskagyökér. A karsztbokorerdő jellegzetes faja még az ezüstösszürke, sima kérgű virágos kőris és a barkócaberkenye.

A szakvezetés ára: 12 000 Ft/csoport (20 főig) 20 fő felett 600 Ft/fő + ÁFA A tanösvény bejárásához tanösvény füzet a Geszner-házban kapható

Haraszt-hegyi Tanösvény (DINPI) - Csákvár (Látnivaló: Nemzeti park)

A cserjék között megtaláljuk a cserszömörcét, a húsos somot, a fanyarkát és a galagonyát. A szurdokerdőben barátcinege, citromsármány és a füzikék éneke hallható. Hosszabb-rövidebb keresgélés után a bokrokban megpillanthatjuk a feketerigó fűszálakból, az alacsonyabb fák ágain pedig az őszapó mohából és zuzmóból épített fészkét. Félúton, a Kőlik-völgy feletti sziklás gyepterületről lélegzetelállító kilátás fogad a Vértes törmelékes lejtőkkel és völgyekkel tagolt felszínére, Csákvárra, a Zámolyi-medence alföldi tájat idéző síkságára, valamint tiszta időben a Velencei-hegységre. Itt újabb, az erdős növénytársulásoktól eltérő élőhelyekkel ismerkedhetünk meg. A nyílt dolomit sziklagyep a déli lejtők pionír növénytársulása. Jellemzője, hogy növényzete csak kis felületet borít, és nem záródik teljesen. Jellegzetes növényfajai a deres csenkesz, az ezüstvirág, a napvirág, a magyar gurgolya és az István király-szegfű, valamint a február végétől virágzó kövér daravirág. A talaj mélyülésével a gyep is záródik, és kialakul a sziklafüves lejtősztyep, melyben gyakori a délvidéki árvalányhaj és a lappangó sás, tömeges az élesmosófű.

A Csákvár fölött emelkedő Haraszt-hegy a Vérteshez tartozó vonulat. A kopár, változatos dolomitfelszínen egy 3, 5 km hosszú tanösvényt hoztak létre, amely hét állomáson mutatja be a terület növényvilágát és érdekes látnivalóit. A hegycsúcsra rövid kaptató vezet fel, ám miután felmásztunk hosszan gyönyörködhetünk a völgyekkel szabdalt hegyhátban és a Csákvár felé néző panorámában. A lejtők nem teljesen kopárak, a völgyekben tölgyfák nőnek és a balatoni Koloska-völgyhöz hasonlóan itt is megcsodálhatjuk az ősszel vörösbe boruló cserszömörce bokrokat is. A gerincen futó ösvények Kilátás Csákvárra A szélborzolta Irtásrét A tanösvény a Gánti út melletti parkolóból nyílik. Az erdőben vezető emelkedő azonnal a cserszömörcés erdőt ismertető táblához vezet, majd a már csupasz faágak közül lassan felérünk a kopár sziklák tetejére, a hegygerincre. Innen azonnal belátható a hullámzó hegytető, és a rajta keresztül-kasul vezető ösvények. Az út egy völgybe leereszkedve majd egy kaptatón felmászva az Irtásrétre vezet tovább, ahol tavasszal és nyáron megannyi virág nyílik.

A Vértes egy igazi gyöngyszem. Hívogató a táj. Tele van elbűvölő kis szurdokvölgyekkel, rétekkel, barlangokkal, várromokkal. A távolságok és a szintkülönbségek nem nagyok, de azért kiadósat lehet sétálni benne. A mészkő- és dolomitfelszíneken érdekes életközösségek alakultak ki, ilyen a Haraszt-hegy is Csákvár mellett. Tavaly majdnem jártam itt - akkor elvágtattam a zöld jelzésen Gánt és Oroszlány felé, mert nem gondoltam, hogy ilyen érdekes ez az alacsony hegy. Most az egyik közösségi oldalon írta valaki, hogy "Alexandra, itt tobzódni fogsz a kosborokban". Hm, sose volt ellenemre némi tobzódás, főleg ha vadon élő orchideafélékről van szó! Mindjárt a tanösvény elején ott voltak a kosborok. Sőt, már a parkoló sem volt érdektelen: itt fényképeztem a kék gubóvirágot és a szép, élénk lila ökörfarkkórót. A levegő nehéz volt a májusi illatoktól, a közelmúlt esői miatt párás, és nagyon-nagyon élő volt minden. Gubóvirág Lila ökörfarkkóró Örömmel mutogattam a növényeket Édesanyámnak, aki azonnal tovább is adta mindezt egy kiránduló családnak - annyira aranyos volt!

Haraszt-hegyi tanösvény - Geszler Családi Pincészet - Móri borvidék

thomas hegyi

A túra hossza 3500 m hosszú, mely 3 óra alatt járható be. PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK Ajánlott látogatási időszak: egész évben, de legszebb ősszel Látogathatóság: szabadon látogatható, szakvezetés kérhető Megközelítés: a Csákvárt Gánttal összekötő út mellett, a Vízmű melletti parkolónál kezdődik a tanösvény és ide is tér vissza.

peter hegyi

Terep-járó: A Haraszt-hegyi tanösvény - botanikai habzsidőzsi Anyák napján

  1. Haraszt-hegyi tanösvény - Geszler Családi Pincészet - Móri borvidék
  2. Haraszt-hegyi tanösvény füzet
  3. Kéttámaszú tartó reakciószámítás 1 - clipzui.com
  4. Dora hegyi
  5. John hegyi

Megértem azokat, akik ide költöznek, erre a csodálatos környékre. És még itt is, a gondosan fűnyírózott útszélen is rábukkantam a tarka pettyeskosbor egy példányára. Napsütés, természet, finom illatok, jó ebéd, különleges növények: nagyon szép Anyák napja volt ez! Bíboros kosbor Piros pozdor Dolomitfelszín napvirágokkal Korai kakukkfű Piros gólyaorr Tarka pettyeskosbor Vérteskozmán, a kerítés tövében Zöld gyík Fecskefarkú pillangó Kisfészkű hangyabogáncs Keserű pacsirtafű Nyúlszapuka Zöldes sarkvirág (? ) Osztrák pozdor Egy elkésett tavaszi hérics Leánykökörcsin

Kora tavasszal virít a tavaszi hérics, a leánykökörcsin és a törpe nőszirom. A lejtősztyepeken élő öves százlábú nappal megbújik a kövek alatt, sziklarepedésekben, és éjszaka jár zsákmánya után. A sziklagyepeken zöld gyíkok sütkéreznek, és előfordul a rézsikló is. A meredek falú Kőlik-völgyben lefelé sétálva a dolomitos mészkőben kialakult sziklahasadékok ("likak") mellett haladunk el. A Frádi-lik nevének eredetéről szóló monda szerint a Rákóczi szétvert hadából ide menekült Frádit ellenségei üldözték, mikor a hegytetőről lovával a barlang előtti kődarabra ugratott le. Lova elveszett, ő maga túlélte. A múlt század első felében szokás volt, hogy Csákvár idős férfiai gyertyát gyújtottak a barlang szájánál. A Vértesi Natúrpark látogatóközpontjában megvásárolható füzet segítséget nyújt a tanösvény bejárásához, és részletes leírással szolgál a különböző növényekről, állatokról, valamint a dolomitjelenségről. A tanösvény szabadon látogatható. Előzetes bejelentkezés alapján csoportok részére szakvezetést biztosítunk.